Tax News – srpen/září 2021

cyber-monday-5463567_1920

DAŇOVÉ NOVINKY – 15.9.2021.

V průběhu srpna a září jsme na našem blogu publikovali několik zajímavých daňových novinek, na které bychom Vás tímto způsobem rádi upozornili.

Vracení DPH z jiných států EU

Uhradili jste při cestách do jiných států Evropské unie zahraniční DPH v ceně zakoupených služeb nebo zboží? Nezapomeňte, že termín pro podání žádosti o vrácení DPH za rok 2020 se neúprosně blíží.

Dávky otcovské poporodní péče, „výchovné“ a další změny

Víte, že novopečení tatínci budou moci čerpat dávky otcovské poporodní péče nikoli jeden ale dva týdny? A slyšeli jste o „výchovném“ coby přídavku k důchodu, na který bude mít nárok každý, kdo vychovával dítě? O těchto a dalších změnách informuje náš následující článek.

OSS – praktické rady při podání přiznání k DPH

Pokud využíváte zvláštní režim One-Stop-Shop („OSS“) pro odvod DPH ze zásilek směřovaných do jiných členských států Evropské unie, mohou se Vám hodit praktické rady, jak vyřešit přechod mezi režimem uplatňovaným do konce června 2021 a novým režimem OSS. V našem článku se zabýváme postupem vykazování dobropisů u vratek balíčků i vlastním vykázáním plnění v rámci OSS v běžném daňovém přiznání k DPH.

Novela zákona o pobytu cizinců

Začátkem srpna nabyla účinnosti novela zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Změny se týkají občanů z jiných členských států Evropské unie i občanů ze třetích zemí. Úpravu doznávají i podmínky pro pobyt občanů z Velké Británie, kteří se zdržovali na našem území před 31. 12. 2020.

Zdravotní pojištění cizinců

Společně s novelou zákona o pobytu cizinců, která přinesla změny v imigrační oblasti, došlo počátkem srpna 2021 také ke změnám v oblasti zdravotního pojištění. Ty dopadají zejména na cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří žijí v České republice.