Tax News – červenec 2021

iphone-624709_1920

DAŇOVÉ NOVINKY – 31.7.2021.

Letní prázdniny se přehouply do druhé půlky a my Vám přinášíme shrnutí daňových novinek, o kterých jsme Vás informovali na našem blogu.

OSS – novinky a poznatky z praxe

K 1. červenci byly v rámci EU zavedeny významné eurounijní změny pravidel pro aplikaci DPH při prodeji zboží formou zásilkového prodeje konečným spotřebitelům. Pro ty s Vás, na které tyto změny dopadajů, přinášíme v následujícím článku shrnutí našich postřehů z dosavadní praxe. Popisujeme třeba, jak bude vypadat daňové přiznání k DPH podávané v rámci režimu OSS nebo jaký formát zvolit pro platbu daně, která se bude hradit v EUR.

Zvýšení daňového zvýhodnění, daňových bonusů a přídavků na děti

Koncem července nabyla účinnosti novela zákona o státní sociální podpoře, která s sebou přinesla i změny zákona o daních z příjmů. Změny potěší zejména rodiče s vícero dětmi, protože se zvyšují slevy na dani (známé pod pojmem „daňové zvýhodnění“) na 2. a další dítě i podmínky pro výplatu daňového bonusu. Tuto změnu pocítí zaměstnanci na výplatních páskách sice až od ledna 2022, zato však při ročním zúčtování mezd za rok 2021 se tyto vyšší částky promítnou zpětně již od ledna 2021. Upravují se také podmínky pro výplatu daňového bonusu a v oblasti sociálních dávek se zvyšují přídavky na děti. Více informací naleznete v našem článku.

Dary na pomoc jižní Moravě – jak na ně z hlediska daní

S jižní Moravou postiženou tornádem se zvedla velká vlna solidarity a firmy i fyzické osoby zasílaly do postižených oblastí finanční i další pomoc. V mnoha případech lze takový finanční nebo věcný dar odečíst v daňovém přiznání od základu daně. Připravili jsem proto pro Vás shrnutí podmínek, za kterých můžete poskytnutý dar v daňovém přiznání uplatnit, a jaké dokumenty k tomu budete v tomto případě potřebovat.