Tax News – říjen 2020

tax loss-468440_1920

DAŇOVÉ NOVINKY – 26.10.2020.

V posledních týdnech jsme na našem blogu informovali mimo jiné o následujících zajímavostech ze světa daní:

 • Zpětné uplatnění daňové ztráty
  S blížícím se koncem roku 2020 a bilancováním finančních výsledků některé ze společností možná uvítají nový institut zpětného uplatnění daňové ztráty. Jedná se o zcela nový nástroj, který může pomoci poplatníkům vykrýt propad jejich příjmů, ať už z důvodu koronavirové pandemie či jiných nepříznivých vlivů. Jak je možné daňovou ztrátu zpětně uplatnit se dočtete v našem článku.
 • Paušální daň
  Novinkou v daňové legislativě se v roce 2021 možná stane paušální daň pro živnostníky a další OSVČ. Novela zákona o daních z příjmů, která její spuštění předpokládá s účinností k 1. lednu 2021, právě
  postoupila do Senátu. Živnostníkům tím odpadne řada administrativních povinností v podobě vyplňování daňových přiznání a přehledů o příjmech a výdajích. Pravidelnou platbou paušální daně ve výši 5.469 Kč splní veškeré daňové povinnosti. Nevýhodou je, že spolu s ní nebude možné uplatňovat daňové slevy. Více se dozvíte v našem článku.
 • EET až v roce 2023?
  Přežije EET 1. leden 2023? O tom, jaký osud čeká elektronickou evidenci tržeb a kdy (pokud vůbec) se s registračními pokladnami v praxi ještě potkáme, píšeme ZDE.
 • Generální pardony ministryně financí
  Brzy po vyhlášení nouzového stavu a po prvním omezení činností nebo uzavření některých provozoven na sebe nenechal dlouho čekat nový generální pardon ministryně financí, o kterém se dočtete ZDE. Na rozdíl od předchozích generálních pardonů vydaných na jaře tohoto roku zaváděné daňové úlevy nejsou plošné, a proto byl po dalším zpřísnění opatření a uzavření některých maloobchodních prodejen či kadeřnictví vyhlášen i další generální pardon, kterým byly daňové úlevy rozšířeny i na tyto další uzavřené provozy. Podmínky jsou prakticky totožné a blíže se o nich dočtete v našem článku. Jejich součástí je i povinnost oznámit příslušnému správci daně splnění podmínky, že nadpoloviční část příjmů pochází v rozhodném období z činností, které byly vládou zakázány či omezeny. Vzor oznámení je i dispozici zde: vzor-Oznameni-prominuti-uroku-zalohy-na-dan
 • COVID dotační programy
  Nová vlna pandemie, která s sebou přinesla uzavření mnohých provozů a utlumení podnikatelské činnosti, si vynutila přijetí dotačních programů ze strany vlády na podporu podnikání. Opětovně se setkáme s dotačními programy na nájemné, kulturu či na podporu podnikatelů působících v nepravidelné autobusové dopravě.

Přejeme Vám co nejvíce klidných chvil prožitých v teple domova a dobře naladěnou mysl do dalších měsíců.