Tax News – listopad 2020

clause-67401_1280

DAŇOVÉ NOVINKY – 30.11.2020. Zdravíme Vás v předvánočním čase a přinášíme Vám shrnutí novinek a změn, kterých doznala česká daňová legislativa v uplynulém měsíci.

Změny v zákoně o daních z příjmů pro rok 2021

Koncem listopadu sklidil velký mediální rozruch tzv. daňový balíček pro rok 2021, který Poslanecká sněmovna projednala a finálně schválila ve 3. čtení. Projednání návrhu zákona má nyní na programu Senát. O tom, co daňový balíček obsahuje a o jakých změnách bude Senát jednat, si můžete přehledně přečíst zde.

Paušální daň pro živnostníky a ostatní OSVČ

Senát plně podpořil novou zákonnou úpravu zavádějící institut paušální daně pro živnostníky a ostatní OSVČ a čeká se již jen na podpis Prezidenta. Spuštění paušální daně předpokládá účinnost k 1. lednu 2021. V našem článku se dovíte, co všechno byste měli zvážit a jaké kroky je potřeba učinit, pokud byste jakožto podnikatelé pod systém paušální daně rádi spadali.

Zaměstnání malého rozsahu do 3.500 Kč

Nejen personalisté a pracovníci HR oddělení jistě uvítají možnost zvýšení měsíčního příjmu zaměstnancům působícím na dohody o pracovní činnosti tak, aby se zároveň vyvarovali odvodům na povinné zdravotní a sociální pojištění. Více informací naleznete v našem článku zde.

Zvýšení minimální mzdy

Jako každoročně, dochází i k 1. lednu 2021 ke zvýšení minimální mzdy. Od její výše se odvozují některé další daňové veličiny, jako je třeba tzv. školkovné, nárok na daňový bonus či limit pro zdanění pravidelně vyplácených důchodů. Stručné shrnutí přinášíme v našem článku.