Tax News – březen 2022

coins-g138fe96e0_1920

DAŇOVÉ NOVINKY – 28.3.2022.

I v měsíci březnu jsme Vás na našem blogu informovali o nejdůležitějších legislativních změnách a novinkách v daních a účetnictví.

Daňově odčitatelné dary Ukrajině

Poslanecká sněmovna projednává vládní návrh zákona, který nepřímo novelizuje zákon o daních z příjmů. Pokud dojde k jeho přijetí, budeme za rok 2022 moci uplatňovat jako daňově odčiatatelné rovněž dary poskytnuté za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny, tedy např. poskytnutí vojenského materiálu. Zvyšuje se rovněž limit pro odečet darů a dochází i k dalším drobnějším změnám, které shrnujeme ZDE.

DPH u darů poskytnutých na Ukrajinu

Pozornost si zaslouží rovněž ošetření jednotlivých poskytovaných darů z hlediska DPH. V našem článku se věnujeme jednotlivým relevatním oblastem, a to ve smylu informace zveřejněné finančí správou.

Oznámení o osvobozených příjmech

Fyzické osoby, které v roce 2021 získaly příjmy osvobozené o daně z příjmů, by neměly zapomenout na to, že mají povinnost o této skutečnosti informovat správce daně, pokud hodnota takového příjmu převýšila 5 mil. Kč. Oznámení je potřeba provést ve lhůtě pro podání daňového přiznání a lze tak učinit i formou volného dopisu. Bližší informace jsme pro Vás připravili ZDE.

Zrušení EET od 1. ledna 2023

Možná jste už na elektronickou evidenci tržbe známou pod zkratnou EET trochu pozapomněli. Povinnost evidovat tržby prostřednictvím EET je totiž v současnosti pozastavená, a to až do 31. 12. 2022. Vláda navíc navrhuje, že k 1. 2. 2023 již obnovení žádné elektronické evidence tržeb nedojde a EET tak bude zrušena zcela. V našem článku se o tom můžete dovědět více.

Informace pro zastánce elektromobility

Zastánce elektromobility jistě potěší zpráva, že vláda zvýšila cestovní náhrady upravující cenu elektřiny poskytovanou jako náhradu v případě využití osobního elektromobilu pro pracovní cesty. Nová výše cestovní náhrady činí 6 Kč za 1 kWh. Uvedená změna již byla vyhlášena ve Sbírce zákonů.